ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն եւ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը համակարծիք են, որ Հարավային Կովկասում ցանկացած տեսակի էսկալացիա անընդունելի է։ Այդ մասին ասվում է Փաշինյանի եւ Ռուբիոյի հեռախոսազրույցի վերաբերյալ պետքարտուղարության տարածած հայտարարության մեջ։
Դրանում նշվում է, որ կողմերը՝ որպես ռազմավարական գործընկերներ, քննարկել են ընդհանուր շահերը։
«Պետքարտուղարը ողջունել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքումը եւ ընդգծել կայուն խաղաղության կարեւորությունը՝ տարածաշրջանային հակամարտությունների ցիկլը կոտրելու եւ Հարավային Կովկասում անվտանգություն եւ բարգավաճում բերելու համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին հայկական կողմը հայտարարել էր, որ Հայաստանի վարչապետը պետքարտուղարին ներկայացրել է բանակցային այն գործընթացները, որոնց արդյունքում հնարավոր է դարձել «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցումը։
Մարտի 13-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարեց, որ խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված երկու դրույթների շուրջ համաձայնություն է ձեռք բերվել, եւ ընդհանուր տեքստի վրա տարվող աշխատանքներն ավարտվել են։